
Хронология на едно пътешествие. Няколко месеца преди старта – избор на дестинация.


Приятели, малко по-малко нещата за тазгодишното ми пътуване започнаха да са случват – дестинацията е избрана, участниците са на лице, датата е решена и документите за виза се подготвят. Шансът пътуването да се реализира се увеличава с всеки изминал ден!
Реших през останалите 2 месеца да споделям с вас подготовката за него и по този начин да ви покажа, че не е трудно и реално е по силите на всеки човек сам да си планира пътуването, без да разчита изцяло на туристическа агенция или собствен транспорт.
Необходимо е желание, време и търпение. Разбира се и пари, но при добро и навременно планиране бюджетът може да бъде значително оптимизиран.
Миналата година малко с насмешка гледах на чуждениците, които още от тогава си плануваха отпуските за другата година. Но реално, ако искаш да спестиш пари, колкото по-навреме резервираш хотели, коли и билети, толкова по-добре.
Аз лично не съм фен на дългото планиране поради простата причина, че не знам след 6 месеца дали ще съм свободна точно по това време, за което в този момент има евтини билети. Второ,обвързвайки се с покупката на такъв билет, фокусът ми много бързо се измества от настоящето в далечното бъдеще. А за човек като мен, който лесно се отнася в облаците, това саботира опитите ми да живея в настоящето. Което само по себе си, може да доведе до изпускане на други интересни неща, случващи се тук и сега.
От друга страна, като човек, който работи в офис от 9 до 6 и си харесва работата, сиреч не му минава през акъла да стане и да си тръгне, не може хич без предварителна организация.
Тайната е в баланса и както вече писах, в намаляване на важността на събитието – ако стане стане, ако не - ще излезе нещо друго. Този прост подход работи безотказно във всяка една област от живота ни.
Малко преди да напиша споменатата статия до такава степен бях засилила важността, че пътуването ми изглеждаше мисия невъзможна. Но само една седмица по-късно, всичко се стече по най-добрия за мен начин, макар и в онзи момент, да не го разбирах съвсем добре.
И така, как се започва? Лесно – избор на дестинация.
Колко време за избор преди самото пътуване? Ако дестинацията изисква визи - поне до два месеца преди старта, за да си запазим зоната на комфорт.
Преди две години пътуването до страни от Централна Азия ми се струваше непосилно за сам човек. Завръщайки се от Узбекистан и Киргизстан, мисълта, че мога да отида където си искам, ме изпълваше с радост, а по-късно и с благодарност. По време пътуването срещнах хора, които бяха ходили или искаха да посетят Иран. Страната изглеждаше естественото продължение на запад по Пътя на коприната. Другото естествено продължение на изток оставаше Китай. Който, при повече свободно време, може да бъде комбиниран с Непал.
Тотално различният континтинент Южна Америка също не беше подминат от движещата се със страшна сила мисъл в главата ми. Да не говорим за Турция – само на една ръка разстояние и изпълнена с магнетизъм, природа и забележителности.
Месеци оставих на воля въпросът „На къде?“ да циркулира из главата ми. От време на време проверявах различни форуми и блогове на хора, ходили по тези места.
С времето Иран зае по-предна позиция в списъка. Форумите на Lonely Planet и Trip Advisor предлагат много информация по темата.
Оказа се, че в Иран не ядат хора, но пък, според някой източници, публично бесели. От друга страна, жената там така или иначе не е човек. Звучи грубо, но е факт – жените нямат никакви права, в най-добрия случай ходят забулени и с туники покриващи ги до средата на бедрата. Но поне имат достъп до качествено образование и до добра работа.
Факт е, че страната, като наследница на Персийската Империя, предлага невероятно културно и историческо наследство. А пък да не говорим от кулинарна гледна точка – целият този поток на подправки, движещ се от изток на запад.
Отзивите на туристите посетили Иран бяха много позитивни – „гостоприемни хора“, „хубава храна“, „интересни забележителности“, „чудесно отношение“!
Имаше много „за“ и още повече „против“. Изкъсо следях и политическото положението в региона. Определено не ми се тръгваше сама, а за онзи момент желаещите да пътуват в посока Иран бяха нула. Даже, както би казал моят учител по химия – нула пресечена.
В крайна сметка вдигнах ръце и казах каквото, такова! Ако не тази година, догодина и продължих напред.
По стечение на обстоятелствата, не след дълго, си намерих другарче.
И така, играта започна!
![]() |
Снимка Rough Guides
Дестинацията избрана: Иран. Период: юли.
Обясних ви как се избира дестинация по възможно най-дългия и емоционален начин :)
Няколко практични съвета, ако не знаеш на къде да хванеш:
- Отвори атласа и разгледай. Представи си се на различни места. Усети вибрацията – настроението, което ти създава това място;)
- После отвори онлайн търсачка за самолетни билети и разгледай цените. Вероятно списъка ще намалее. Търси инкогнито, за да не те запомнят търсачките. Ако се логваш с един и същи потребител, засичат трафик и ти дават по-високи цени на билетите.
- Обсъди плановете с приятели, виж кой на къде е.
- Реши и действай! Не забравяй решението не трябва да е крайно и на всяка цена! Не му придавай излишна важност. Ако стане, стане!
През следващите седмици ще споделям с вас подготовката за Иран, свързана с визи, маршрути, хотели, билети и т.н.
Подходът е универсален. Може да бъде полезен за която и да е далечна дестинация.
Току виж до края на юни още някой се присъединил :)
За англоговорящите ще споделя, че според Rough guides - Иран е дестинацията за 2015 година:) Така да се каже, на гребена на вълната сме!
Деси
Още статии

Пиказки от 1001 нощ: Исфахан - градът на тридесет и трите моста![]() 22-02-2016 В Исфахан пристигнахме към края на първата десетдневка от престоя ни в Иран.
Чувствахме се в свои води. Свикванали с обстановката и хората, напускайки Язд , дори изпитах лека носталгия - с автентичния си вид градчето ми беше влязло под кожата.
С ... |
Приказки от 1001 нощ: Язд - пустинният град.![]() 30-09-2015
Постепенно синхронизирахме цикъла на пътешестване - събиране на багаж, пътуване, настаняване в хотел, разхвърляне на багаж, разглеждане, събиране на багаж, пътуване…
Отхвърляхме градовете един по един… А след всеки град, по-точно след всеки пазар, раниците ставаха все по-тежки…
В Язд пристигнахме след ... |
Приказки от 1001 нощ: Керман – към изгубените крепости.![]() 10-09-2015 В Керман пристигнахме след около 9 часа „път с камили“ през сухите ирански земи. Всъщност пътувахме с ВИП автобус, по много добри пътища, но разстоянието от 600 км изминахме за около 9 часа, което ни се стори много.
С качването в ... |
Приказки от 1001 нощ: Шираз - културната столица на Иран.![]() 25-08-2015 Ден след пристигането ни в Шираз, потеглихме към Персеполис и освен хотела, който представляваше реновиран каравансарай, намиращ се в самия център на града, не успяхме да видим нищо друго.
Каравансараи са наричали гостилниците построени по средата на пътя, където търговци и ... |
По Пътя на коприната - Узбекистан и Киргизстан. Подготовката.


Хронология на едно пътешествие. Проверка на паспорт, необходимост от виза, купуване на пътеводител. Част 1.


Приказки от 1001 нощ - Техеран.



Love calls everywhere and always…



Какво имам в хладилника?
Ако се чудите какво да сготвите с продуктите, които имате в хладилника, използвайте нашата търсачка. Въведете основен продукт и негов подвид, натиснете "Търси". Ще се появи списък от рецепти които съдържат всички продукти или част от тях.

Най-харесвани
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |

Студено кафе с ароматни подправки
Освежаващ фреш с пъпеш и босилек

Коментари
Вашият коментар