Дива ферментация на зеленчуци

Дива ферментация на зеленчуци


Дива ферментация на зеленчуци
14-09-2017

Отделих няколко дена в проучването на това, как да си направим туршия без да използваме ферментиращ агент и да оставим зеленчуците да си шупнат с така наречената и завърнала популярността си сред народа „дива ферментация“, при която зеленчуците се оставят да ферментират само със сол и вода.

Българите си имаме традиции в правенето на туршии и зимнини от стотици години. С настъпване на есента във въздуха започват да се усещат аромати на печени чушки, домати, оцет и чесън, а по големите пазари е пълно със сух копър и карфиол.

Откакто се помня у дома се правят туршии. Рецептите се предават от поколение на поколение. В съвременния свят туршиите са консервират с оцет, аспирин или допълнителни консерванти. Дори и зелето, което в началото започва с дива ферментация, в един момент се консервира с натриев бензоат, за да издържи зимата.

Реших преди да се заема с пълненето на буркани да подходя научно към въпроса и да се образовам. Не ми се вярваше, че всичко се случва толкова лесно – зеленчуци, сол и вода.

 

Оказа се, че наистина е толкова просто! Тънкият момент е да нацелиш правилната пропорция сол и вода, за да не стане прекалено солено или пък безсолно. Радостната новина е, че и двете неща са поправими ;) Ако е много солена, може да отлееш малко от саламурата и да добавиш вода, а ако е безсолна – може просто да добавиш сол.

Интересна е историята на туршиите. Думата туршия идва от персийския език, а самите персийци са големи майстори на туршиите. Те консервират зеленчуците с вода сол и дребни лимони. Вкусът е доста по-солен от нашите предпочитания, но там и температурите са по-високи.

 

До началото на 20ти век, повечето туршии в България са правени по метода на дивата ферментация с вода и сол, после навлиза оцета и консервантите.

Все още някои от тези традиции са запазени – ако си спомняте трилитровите буркани с краставички на слънце през лятото или с нарязано наситно зеле.

Като цяло, има два варианта за осоляване на зеленчуци за ферментация.

Първият, зеленчуците се нарязват на дребно и се осоляват, като се обтриват със сол. Оставят се да пуснат собствен сок и след това се затварят плътно в буркани и се оставят да ферментират. Този начин е много подходящ за нарязано зеле. По подобен начин се прави и корейското кимчи. Количеството сол е около 3 сл за 2 кг почистени зеленчуци.

Вторият вариант,  зеленчуците се заливат със солен воден разтвор - саламура. Пропорцията сол вода е различна – според вкуса ви. Видях няколко варианта от 30 до 50 грама морска сол на 1 л вода. Не успях да намеря морска сол и използвах хималайска на кристали. Водата се загрява със солата – не е нужно да кипне. Просто се загрява и се бърка, докато солта се разтвори. След това разтворът се оставя да се охлади до стайна температура и се заливат зленчуците. Аз започнах с 30 грама сол, но пробвах самия разтвор и ми се стори, че не е достатъчно солен, за да осоли зленчуците и увеличих количеството до  50 гр. Сега, пробвам фермениращите все още зеленчуци и ми се струва една идея по-солена,  може би следващият път ще използвам 40 грама.

 

 

 

Как се прави?

 

Зеленчуците (моркови, пащърнак, тиквички, цвекло, репички, корен целина) нарязвам на кръгчета с дебелина около 1см. Зеленият боб оставям цял, правя и буркан с цели моркови. Карфиолът накъсвам на розички.  Подреждам зеленчуците, до колкото може плътно в бурканите, най-отгоре слагам подправките – семена копър, фенел, звездовиден анасаон, сух дафинов лист, сухи клончета мента, лавандула, копър, зелени стебла целина и поливам с охладената саламура (солен разтвор). Много е важно зеленчуците да са напълно покрити. Притискам със сурово зелево листо.

 

Кога ще станат готови?


Ферментацията зависи от количеството сол и от температурата на въздуха. Колкото по-топло е толкова по-бързо ще станат. При темепратура от около 20-23 градуса се очаква да станат между 8-10 дена. С опитване определяте готовността им. Когато ви се стори, че са станали и ви харесват на вкус – ги прибирате на студено в хладилника, за да спрете ферментацията и да не се смият самите зеленчуци.

Ако използвате винтови буркани, не ги затягайте много, тъй като по време на ферментацията се отделя голямо количество газ и допълнително сокове от зеленчуците. От време на време, трябва да се отварят. Ако използвате буркани със стъклен капак, като тези от снимката, отваряйте ги един път дневно, за да излезе образувалият се газ.  По стара българска традиция може и да  ги претаквате. С бурканите е лесно. Притискате зленчуците и изсипвате саламурата в купа, след това я връщате в буркана. Аз го правя, но в дебелите книги пише, че претакването за толкова малки съдове не е необходимо.

Бурканите подреждам в тава и оставям на плота в кухнята, стайната температура е около 22-25 градуса.

 

Ден 5ти откакто втасват и са почти готови! 

 

Моя приятелка ми препоръча иновативни буркани, които спестяват цялото това упражнение ;) Ако искате да се лишите от удоволствието на претакването и от миризмата на туршия, проверете ето тук и си поръчайте. Аз ще си взема  за зимата. Тъй като тогава температурите ще са по- ниски и като цяло ферментацията ще отнеме повече време.

 

Ами това е! Ако имате въпроси, питайте ще се радвам да обменим опит!

 

А ето и какво затворих аз:

Да ви е сладко, 

 

Деси

 

Знаете ли че подправките са онази тайна съставка, която превръщат ястието в кулинарен шедьовър!

Ако не знаете как да ги използвате или искате да изпробвате нещо готово, опитайте моите миксове, специално създадение за вас от мен!

Произведени в България, без добавена сол и консерванти!

Ще ги откриете на www.sogood.bg

 


Продукти:
зеленчуци » лук
зеленчуци » карфиол
зеленчуци » краставици
зеленчуци » моркови
зеленчуци » тиквички
зеленчуци » зелен боб
зеленчуци » червено цвекло
зеленчуци » чушки » червени » сурови







Тиквена крем супа с козе сирене

Тиквена крем супа с козе сирене
24-10-2011 22:44
Време на приготвяне: 40 минути Порции: 6   четвърт сурова тиква   3 моркова   една средна глава лук   средно голямо парче пресен джинджифил  30 гр масло масло /ако спазвате  автоимунния протокол, заменете маслото с кокосово масло или зехтин/ щипка куркума  щипка  къри /пропуснете го, ако спазвате автоимунния протокол/ щипка кориндър /заменете със ...
виж още ...
Flower

Агнешки пържоли с портокалов сос, мащерка и чесън

Агнешки пържоли с портокалов сос, мащерка и чесън
02-03-2013 22:26
Време за приготвяне: 40 минути Време за готвене: 50 минути Порции: 2 Рецептата е адаптирана от www.tarteletteblog.com                             4 малки агнешки пържоли 2 портокала 2/3  чч прясно изцеден портокалов сок – 200 мл 4 скилидки чесън няколко стръкчета прясна мащерка 2 сл масло зехтин За марината: сока на един портокал 50 мл узо /ак спазвате автоимунния протокол АИП, пропуснете узото/ сол черен пипер       Нарежете месото ...
виж още ...
Flower

Мариновани зеленчуци

Мариновани зеленчуци
18-02-2013 22:23
Време за приготвяне:30 минути Порции: 4                               1 средна глава карфиол 1 средна глава броколи 2 големи моркова 1 тиквичка 1 скилидки чесън 1 парче пресен джинджифил около 5 см 1 сл оцет – бласамико, ябълков оцет или прясно изцеден лимонов сок 4 сл зехтин ½ чл сол ½ чл дижонска горчица /пропуснете, ако спазвате автоимунния протокол/   Нарежете морковите и тиквичката на лентички. ...
виж още ...
Flower

Love calls everywhere and always…

Love calls everywhere and always…
14-02-2017
Според будизма, истинската любов има четири аспекта – великодушие, състрадание, радост и свобода. Не се страхувайте да покажете любовта си, да бъдете себе си, да заявите присъствие, да осъзнаете своето място и да оцените мястото и присъствието на другия в живота си... Думи като „Аз съм тук, за теб “ и „Аз ...
виж още ...
виж всички
Flower
Flower

Какво имам в хладилника?

Ако се чудите какво да сготвите с продуктите, които имате в хладилника, използвайте нашата търсачка. Въведете основен продукт и негов подвид, натиснете "Търси". Ще се появи списък от рецепти които съдържат всички продукти или част от тях.
Flower


Flower

Най-харесвани

Великденски КозунакДива ферментация на зеленчуци
Малиново изкушениеКартофен пай с леща и бакла
Соден хляб с лимец, босилек и чесънДвойно шоколадови кексчета с привкус на мента и лайм
Печен патладжан по персийски Домашна лютеница
Flower

Студено кафе с ароматни подправки

Студено кафе с ароматни подправки
21-08-2016
  Всяко едно пътуване  на юг или на изток от Европа, е наслада както за душата, така и за небцето. И ако на изток към централна Азия, чаят постепенно измества кафето, то на юг към Африка, не само че е ежедневие, но и държи челни позиции.   Преди време попаднах на публикация на ...
виж още ...
виж всички

Освежаващ фреш с пъпеш и босилек

Освежаващ фреш с пъпеш и босилек
08-02-2016
Сто процента освежаваща напитка за горещ или просто „труден“  ден. Всичко от което се нуждаете е парче охладен пъпеш, няколко стръка пресен босилек, вода и лед. Блендирайте или пасирайте всичко заедно. Декорирайте със свежи листенца босилек и сервирайте във висока стъклена чаша.   Наздраве,   Деси
виж още ...
виж всички